Bruksela zdobyta!


wpisany przez redaktor | czwartek, 28 marca 2013 08:37 |


Nie tak często zdarza się, że średniej wielkości miasto, a takim bez wątpienia jest Gubin potrafi przykuć uwagę setek najważniejszych osób w Europie.

Tak się właśnie stało 27 kwietnia w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Miasto zaprezentowało wystawę poświęconą współpracy polsko – niemieckiej.

Na ścianach wisiały sceny z komiksu autorstwa Tadeusza Raczkiewicza, zdjęcia oraz wizje odbudowy Fary, makieta tegoż kościoła, a każdy uczestnik dostał prezent w postaci rycin Jerzego Fedry oraz komiksu "Fara brama do gwiazd". Dużym powodzeniem cieszył się film pokazujący codzienne kontakty Gubinian i Gubenian autorstwa dyrektora GDK Janusza Gajdy.

Wystawa odbyła się dzięki współpracy burmistrza Bartłomieja Bartczaka z naszym lubuskim Europosłem Arturem Zasadą. Blisko rok przygotowań, ciężkiej pracy, wielu osób przyniosło spodziewany efekt. Osoby, które od wielu lat pracują w Brukseli dawno nie widziały tak dobrej wystawy - mówi Tomasz Winiecki, asystent Europosła A. Zasady. Wśród gości, którzy zaszczycili swoją obecnością największą salę wystawową w PE Yehudi Menuhina znaleźli się politycy z pierwszych stron gazet.

Jarosław Wałęsa, Jacek Saryusz - Wolski, Jacek Protasiewicz, Piotr Borys, Sławomir Nitras, Artur Zasada, Tadeusz Cymański, Sławomir Wojciechowski, Ryszard Czarnecki, Paweł Zalewski, Franciska Keller, Christian Ehler, Paweł Poncyliusz oraz posłowie ze Szwecji i Włoch, ambasadorowie i wiele innych znakomitych postaci.

Na początek uroczystości Europoseł A. Zasada odczytał list o przewodniczącego PE Jerzego Buzka.

Następnie burmistrz Bartłomiej Bartczak zaprosił wszystkich do obejrzenia filmu. Jego bohaterami byli Gunther Quiel, Achim Klos, proboszcz Zbigniew Samociak. Niemcy opowiadali o swoim szczególnym uwielbieniu do spraw polsko - niemieckich. Achim Klos zakochany w Nysie a G. Quiel w farze - obaj się orędownikami współpracy polsko - niemieckiej. Ksiądz Z. Samociak opowiadał o początkach odbudowy fary.

Wystawa na pewno zakończyła się olbrzymim sukcesem, o Gubinie przez kilka dni mówili wszyscy w Europarlamencie, a gubińskim władzom udało się nawiązać nowe kontakty, które w przyszłości na pewno zaowocują pozyskaniem kolejnych funduszy na inwestycje w mieście.