Zacznijmy spacer w centrum Gubina – na placu Jana Pawła II. Znajduje się tu najokazalszy zabytek regionu - Kościół Farny z 1324 roku. Obecnie jest to zabezpieczona ruina. To największa budowla tego typu na Ziemi Lubuskiej. W 2005 roku podjęto odbudowę kościoła w celu utworzenia w nim międzynarodowego centrum spotkań. Od południa i zachodu ruiny kościoła otacza późnorenesansowy ratusz. Obecnie mieści się w nim Gubiński Dom Kultury i Galeria, Biblioteka Miejska i Pedagogiczna, oraz restauracja i pub, w których możemy podziwiać piękne, stare sklepienia. Ratusz jest głównym miejscem spotkań polsko – niemieckich.

 

Z placu Jana Pawła II kierujemy się na południowy wschód ku wieży Bramy Ostrowskiej z XV i XVI wieku. Jest ona udostępniana dla zwiedzających przez pracowników mieszczącej się w budynku obok Izby Muzealnej. Skręcając w lewo przy kamienicy dochodzimy do romantycznej bramy z XIX w, wzniesionej dla upiększenia miasta i podkreślenia jego tradycji jako grodu obronnego. Idźmy dalej w lewo, aleją Parku Miskiewicza wzdłuż rzeki Lubszy.

 

Przechodzimy na ul. Królewską, obok Kościoła Św. Trójcy do Parku Waszkiewicza. Jest to wspaniały punkt widokowy, a także miejsce, w którym stała dawniej willa zaprojektowana przez światowej sławy architekta Miesa van der Rohe (tzw. Willa Wolfa). Schodzimy schodami do ulicy Piastowskiej i kierujemy się w prawo. Po drodze zobaczymy przepiękne stare wille, m.in. siedzibę Euroregionu Sprewa-Nysa-Bóbr. Naprzeciwko niej znajduje się Egzotarium - ogród założony przez gubińskiego poetę Tadeusza Firleja. Znajdziemy tu ciekawe okazy drzew. Przejdźmy przez ogród na Wyspę Teatralną. Jest to ulubione miejsce wycieczek rowerowych i pieszych.

 

Z Wyspy Teatralnej przejdźmy mostem na Gubeńskie Tarasy nad Nysą, gdzie pozostałości fabryki włókienniczej włączono w kompozycję parkową. Idźmy na północ ulicą Alte Poststraße aż do mostu Kugelbrücke. Po prawej stronie znajduje się Plastynarium Guntera von Hagensa. Nasza tasa spacerowa biegnie dalej na lewo, ulicą Uferstraße. Po jej prawej stronie znajduje się piękna neorenesansowa willa z 1898 roku, mieszcząca Niemiecko - Słowiańskie Centrum Kultury.

 

Z Uferstraße przejdziemy na Berliner Straße. Tu znajduje się zbudowany w 1903 roku secesyjny Kościół Dobrego Pasterza. Nieopodal znajduje się dom bramny z czerwonej cegły. Stąd udamy się na „Trójkątną Promenadę” – nowe centrum Guben. W dawnej fabryce kapeluszy mieści się Urząd Miasta Guben, Miejskie Muzeum Przemysłu, Biblioteka i Miejska Szkoła Muzyczna. Stara farbiarnia z charakterystycznymi kominami służy jako wielofunkcyjna sala.

 

Kierując się na wschód wejdziemy na ulicę Frankfurter Straße - popularny miejski deptak. Na lewo widzimy obelisk pocztowy, a na prawo rzekę Egelneiße, przy której biegnie ścieżka rowerowa. To zielone miejsce w centrum miasta zaprasza do odpoczynku od codziennego stresu. Frankfurter Straße łączy się z ulicą Alte Poststraße. Na zachód od niej znajduje się Kościół Klasztorny. Z tego miejsca możemy powrócić na Tarasy nad Nysą.

 

 

- Informator Gubin-Guben